Foglalkozásegészségügy Budapesten és országosan
1135 Budapest, Jász utca 33-35.
06(1)800-9333, 06(30)633-09-61
  
Fibroadenóma I.: Tünetek, típusok, diagnózis, kiváltó okok

A fibroadenómák jóindulatú emlődaganatok, amelyek leggyakrabban a 15 és 35 év közötti nők körében fordulnak elő. Ezek a daganatok mirigy- és kötőszöveti elemekből állnak, és az egyik leggyakoribb jóindulatú emlőbetegségnek számítanak.

Tünetek

A fibroadenómák általában fájdalommentes, tapintható csomók az emlőszövetben, amelyek a következő jellemzőkkel rendelkeznek:

  • Forma és tapintás: Kerek vagy ovális alakúak, jól körülhatároltak, sima felületűek, gumiszerű vagy kemény tapintásúak lehetnek. Ezek a tulajdonságok megkönnyítik a csomók manuális azonosítását az emlővizsgálat során.
  • Mozgathatóság: A fibroadenómák jellemzően mozgékonyak az emlőszöveten belül, ami azt jelenti, hogy könnyen elmozdulnak, ha megnyomják őket. Ezt a jelenséget néha "emlőegérként" is emlegetik, ami a csomó könnyű mozgathatóságára utal.
  • Érzékenység: Néhány fibroadenóma érzékeny lehet, különösen a menstruációs ciklus előtti napokban. Ez az érzékenység a hormonális változásokkal függ össze, melyek hatással vannak a csomó méretére és állapotára. Terhesség alatt vagy hormonterápia során a fibroadenómák növekedhetnek, míg menopauza után csökkenhetnek vagy akár teljesen eltűnhetnek.

Típusai

A fibroadenómák különböző típusai eltérő jellemzőkkel és potenciális kockázatokkal rendelkeznek.

  1. Egyszerű fibroadenómák: Ezek a leggyakoribb típusú fibroadenómák, általában fájdalommentesek, jól körülhatároltak, és nem növelik a mellrák kockázatát. Ezek a daganatok általában fiatal nőkben fordulnak elő, és nem mutatnak jelentős szövettani komplexitást.
  2. Komplex fibroadenómák: Ebben a típusban mikroszkopikus változások találhatók, mint például cystás degeneráció, apokrin metaplasia (az emlőszövet sejtjei apokrin mirigysejtekre kezdenek hasonlítani), vagy szöveti sclerosis (A szövetek megkeményedése). Bár még mindig jóindulatúak, néhány tanulmány szerint némileg növelhetik a mellrák kialakulásának kockázatát.
  3. Juvenilis fibroadenómák: Ez a típus leginkább serdülőkorú lányokban és fiatal nőkben fordul elő. Ezek a fibroadenómák gyorsabban növekedhetnek, de általában jóindulatúak maradnak. A juvenilis fibroadenómák általában nagyobb méretűek lehetnek, mint az egyéb típusok.
  4. Óriás fibroadenómák: Ezek extrém méretűek (több mint 5 centiméter átmérőjűek), és nyomást gyakorolhatnak a környező szövetekre. Bár ritkák, kezelésük gyakran sebészeti eltávolítást igényel a kellemetlenség vagy fájdalom miatt.

Diagnózis

A fibroadenóma diagnózisa általában képalkotó vizsgálatokkal (mammográfia, ultrahang) és esetenként biopsziával történik, amely segít megkülönböztetni őket más típusú emlőcsomóktól. A szövettani vizsgálat különösen akkor indokolt, ha a csomó gyors növekedést mutat, vagy szabálytalan alakúak.

Kialakulásának okai

A fibroadenómák pontos kialakulásának okai jelenleg nem teljesen ismertek, azonban több elmélet is létezik, amelyek a hormonális tényezőkre utalnak, mint lehetséges okokra:

  • Hormonális érzékenység: Az egyik legelfogadottabb magyarázat szerint a fibroadenómák a hormonok, különösen az ösztrogén hatására alakulhatnak ki. Ez alátámasztást nyer abban, hogy a fibroadenómák mérete és állapota változhat a hormonszint változásaival.
  • A mell szövetei, beleértve a mirigyes és a kötőszöveteket is, érzékenyek a hormonális változásokra. Az ösztrogén és a progeszteron, amelyek a női reproduktív hormonok, jelentős hatást gyakorolnak a mell szöveteinek növekedésére és regenerációjára. A fibroadenómák megjelenésekor a szövetek ezen hormonok változó szintjeire reagálva növekedhetnek vagy változhatnak.
  • Életkori hatások: A fibroadenómák különösen gyakoriak fiatal nőknél, amikor a hormonális aktivitás intenzívebb, például a serdülőkorban és a korai felnőttkorban. Ez a magasabb hormonális aktivitás hozzájárulhat a fibroadenómák kialakulásához és növekedéséhez.
  • Életkörülmények: Terhesség és szoptatás ideje alatt a mell szöveteiben jelentős hormonális és szöveti változások mennek végbe, ami szintén elősegítheti a fibroadenómák kialakulását vagy növekedését. A menopauza után általában csökken a fibroadenómák mérete, mivel a hormonális aktivitás lecsökken.
  • Genetikai háttér: Néhány esetben a genetikai tényezők is szerepet játszhatnak a fibroadenómák kialakulásában, bár ez a kapcsolat kevésbé van jól dokumentálva. A kutatások továbbra is vizsgálják ezt az összefüggést, hogy jobban megértsék a kockázati tényezőket.

 

Feketéné Radó Barbara

dietetikus, egészégügyi tanár MSc

 

Hivatkozásjegyzék

Cleveland Clinic. Fibroadenoma. Last reviewed on 05/16/2023. Breast Fibroadenoma: Symptoms, Treatment & Removal (clevelandclinic.org)

Mayo Clinic. Fibroadenoma. Oct. 13, 2022 Fibroadenoma - Symptoms and causes - Mayo Clinic

Westmead Breast Cancer Institute. Fibroadenoma of the Breast Fact Sheet April 2023 Fibroadenoma of the Breast Fact Sheet | Westmead BCI

American Cancer Society. Fibroadenomas of the Breast. Last Revised: January 25, 2022 Fibroadenomas of the Breast | American Cancer Society

Erickson LA, Chen B. Fibroadenoma of the Breast. Mayo Clin Proc. 2020 Nov;95(11):2573-2574. doi: 10.1016/j.mayocp.2020.08.040. PMID: 33153651.